Shqipëria Natyrale

Shqipëria Natyrale
PERKRAHJA E JUAJ FINANCIARE PER LISTEN SHQIPERIA NATYRALE
Koco Danaj AL81214112090 111288802010120 Swift.UNALALTR UNIONBANK Rruga Reshit Collaku, Pallati i Shallvareve 2/18 Tirane kdanaj@hotmail.com Koço Danaj Per te gjithe miqte e mij. Duke filluar qe sot nr im i celularit eshte: O662030803. Ju uroj te gjitheve nje vit te mbare, per juve, familjet tuaja dhe mbare kombin Shqiptar.

MESAZH PER ANTARET E LISTES PER SHQIPERI NATYRALE

Mesazh per antaret e Listes per Shqiperi Natyrale ne: Shqiperi, Kosove, Maqedoni, Lugine te Presheves, Mal te Zi, Europe, SHBA, etj etj: Miqte mij, ju nuk jeni thjesht antare te nje Levizje mbarekombetare te regjistruar juridikisht. Jeni me shume se kaq, jeni misionare te nje Kauze te Madhe, kauzes se bashkimit te trojeve shqiptare. Dhe kjo do te thote se thelbi i punes suaj jane idete, argumentet pse bashkimi eshte domosdosheri historike, problem i shtruar per zgjidhje. Ju nuk duhet te nxeheni me askend qe nuk eshte dakord, nuk duhet te shani apo etiketoni asnje qe nuk pranon aktualisht bashkimin, qofte politikan i larte apo qytetar i thjeshte. Deviza jone eshte: Te gjithe jane te nevojshem, por e Domosdoshme eshte vetem Shqiperia Natyrale.Me respekt per te gjithe ju qe jeni tashme antare te Listes per shqiperi natyrale dhe dashamiresi per ata qe nuk jane akoma. Koço Danaj Kryetar i Lista per Shqiperi Natyrale

Lista per Shqiperi natyrale

Mirdita e Ardhme,

Miresevjen Shqiperi Natyrale.

Kjo eshte balli i Listes se Shqiperise natyrale. Mbeshteteni ate. Perhapeni tek miqte dhe shoket tuaj. Nuk mjafton te thuash se nuk ka shqiptar qe nuk e do ate. Te deshirosh eshte tjeter gje. Te punosh te realizosh deshiren eshte gje tjeter. Shqiperia natyrale nuk ka nevoje per sehirxhinj, ka nevoje per misionarekdanaj@hotmail.com

Zonja Ilirianda Diko eshte koordinator i Listes per shqiperi natyrale

Njoftim per mbeshtetesit e Shqiperise Natyrale qe jetojne ne France: Zonja Ilirianda Diko eshte koordinatore e Listes per Shqiperi natyrale per shqiptaret qe jetojne ne France.
Kryetari i Listes per Shqiperi natyrale
Dr.Koco Danaj

Autorja është anëtare e Frontit Demokratik të Bashkimit Kombëtar (FDBK)

U shite shumë lirë Zoti Lisien Bashkurti !

Shkruan: Vera Dushi

Sipas agjencisë së lajmeve INA të Shkupit, Zoti Lisen Bashkurti, në Preshevë, ku qenka zgjedhur edhe "Qytetar Nderi i Komunës së Preshevës, paska deklaruar se:

"Platforma e Koço DANAJ për Shqipërinë Natyrale është si ideja e Hitlerit!".

Ai, Zoti Bashkurti, gjithashtu ka deklaruar se, "Kufijt skanë më rëndësi në Evropën e Bashkuar dhe se qytetarët e Luginës së Preshevës duhet të pranojnë shtetin serb, sepse vetëm ashtu do të bashkohen nacionalisht !".

Është tërësisht antihistorik dhe antishqiptar krahasimi i ideve të Hitlerit me projektin e Shqipërisë Natyrale dhe me ribashkimin kombëtar të shqiptarëve dhe të trojeve të Shqipërisë Etnike, sepse Hitleri ka pasur qëllim krijimin e një Lebensraumi për gjermanët me anë të pushtimit të krejt Evropës dhe asgjësim të popullatës çifute.

Plani i Hitlerit, nxitësit dhe shkaktarit të Luftës së Dytë Botërore, duhet të krahasohet vetëm me projektin e Naçertanijes serbe dhe Megali-Idesë greke, që përfshinin zgjerim territorial pa kufi dhe mbi territorin shqiptar dhe edhe asgjësimin e popullatës shqiptare, por kurrën e kurrës nuk mund të krahasohet me projektin e Shqipërisë Natyrale, e cila është e drejtë e patjetërsueshme e kombit shqiptar të pushtuar dhe të kolonizuar nga sllavo-grekët.

Historikisht, Anshlussi i Austrisë nga Gjermania nuk është e njëjta gjë me ribashkimin e trojeve shqiptare, sepse Austira u zhvillua në kushte tërësisht të ndryshme nga Gjermania, kurse trojet shqiptare u zhvilluan ndryshe nga Republika e Shqipërisë vetëm pas pushtimit kolonial të Serbisë dhe të Greqisë.

Pse Bashkurti në Preshevën shqiptare nuk e ka anatemizuar Serbinë e Madhe dhe idetë e saj hitleriane dhe ka anatemizuar Shqipërinë Natyrale?

Sepse deklaratat e tij janë pohime të ndikimit të Serbisë mbi politikën zyrtare të Tiranës, të joshur edhe nga titulli ”Qytetar Nderi të Komunës së Preshevës".

Fatkeqësia është se, Orhan Rexhepi dhe Ragmi Mustafa, që ishin edhe ne inaugurimin e Listës "Shqipëria Natyrale" u trembën nga Beogradi dhe e bënë Zotin Lisien Bashkurti "Qytetar Nderi të Preshevës", për të mos folur se ai, Zoti Bashkurti, dikur ishte shumë i afërt me idetë e Zotit Danaj, me të cilin e kemi parë edhe ne emisione televizive, ashtu siq e kemi parë në disa takime (në Tiranë) edhe me ish Komandantin e AKSH-së, Zotin Gafurr Adili, aktualisht Kryetar i FDBK-së.Ai, Lisien Bashkurti, konsideron se kufijtë s’do të kenë rëndësi në Evropën e Bashkuar.

Po, por deri në integrimin në Evropën e Bashkuar kanë rëndësi të madhe dhe edhe në Bashkimin Evropian kanë rëndësi, sepse përkundër injorancës së disa “analistëve” dhe “diplomatëve”, njësia bazë në Bashkimin Evropian është SHTETI, mbi të cilin ndërtohet edhe ombrella mbikombëtare, dhe SHTETI miraton legjislacionin evropian dhe e zbaton në kuadër të hapësirën e tij.

I vetmi lehtësim në BE është qarkullimi i njerëzve, por shteti vazhdon të ketë rëndësi (bile shumë të madhe) me organet e saj kombëtare në nivel vendor (shtetëror) dhe në nivel qendror (të BE-së).

Ashtu që zoti Bashkurti e ka marrë kalin nga bishti dhe ka harruar se një Shtet i Bashkuar Shqiptar mund të ketë një peshë më të madhe në Bashkimin Evropian, duke u bërë kështu një komb i ballancues në Ballkan, ashtu siq pat deklaruar Ish Presidenti i SHBA-ve, Xhorxh W. Bush, me 10 qershor 2007 në Tiranë, jashtë ndikimit serb dhe grek.

Zoti Bashkurti, e din shumë mirë se, pa bashkimin dhe integrimin kombëtar të Popullit dhe të Trojeve Shqiptare, kurrën e kurrës nuk mund të ketë Integrim dhe Bashkim të mirëfilltë Evropian.

Shqiptarët ishin "të bashkuar" edhe në Perandorinë Turke, por kur u zhbë ajo (Perandoria) , trojet dhe kombi ynë u bënë pre e interesave dhe planeve shoviniste të fqinjëve tanë nga të katër anët, të cilët me përkrahjen e po kësaj Evrope na coptuan dhe që prej Kongresit të Berlinit më 1879 e deri në ditët tona nuk rreshtën së punuari për asimilimin, shkombëtarizimin dhe zhdukjen e kombit Shqiptar edhe fizikisht, duke bërë gjenocid sistematik në kurrizin tonë si popull.

Krejtësisht absurde është edhe “bomba” tjetër idioteske e Zotit Bashkurti, që: "Shqiptarët e Luginës së Preshevës duhet të pranojnë shtetin serb, sepse vetem ashtu do te bashkohen nacionalisht".

Është pikërisht ky shtet serb ai që ka ndarë shqiptarët dhe i ka pushtuar. Është pikërisht ky shtet serb që ka kryer dëbime dhe masakra ndaj popullatës shqiptare, edhe të Kosovës Lindore. Shqiptarët kurrën e kurrës nuk do të pranojnë shtetin serb, me përjashtim të disa veglave të shitura serbëve, dhe do të luftojnë për t’u çliruar nga zgjedha beogradase dhe për tu ribashkuar fillimisht me Kosovën dhe më pas edhe me Shqipërinë Etnike!

(*) Autorja është anëtare e Frontit Demokratik të Bashkimit Kombëtar (FDBK)

Gjakovë (Shqipëria Etnike), më 05 prill 2011

Bujanoc, 1878 Publikuar më 13 prill, 2011 Nga Besnik Hysa | Opinion |

HITLERI SHQIPTAR
Publikuar më 13 prill, 2011 Nga Besnik Hysa | Opinion |

''Platforma e Shqipërisë Natyrale për bashkimin e trojeve Shqiptare nga Koço Danaj, është e njëjtë me idenë e Adolf Hitlerit'', deklaroi para disa ditëve në Preshevë, Lisen Bashkurti, Rektor i Universitetit Ndërkombëtar në Strugë. Shërbim më të mirë diplomacisë serbe deri më sot askush nuk i ka bërë dhe nesër mos u habitni nëse ky njeri shpallet anëtarë nderi i Akademisë së Shkencave dhe Arteve të Serbisë.

Deklaratat e papeshuara dhe dashakeqe kundër Ribashkimit Kombëtar nga politika institucionale e Tiranës nuk kanë të ndalur. Përveç kryeministrit Berisha, ministrit të jashtëm Haxhinasto dhe reagimit frikësues të Topit ndaj deklaratës së Tadiçit, tash po na dalin në sipërfaqe ish-zyrtar të shtetit shqiptar me deklarata edhe më turpruese duke e fyer këtë projekt si vepër të Adolf Hitlerit. Pas këtyre përrallisjeve të rrallë janë ata shqiptar që nuk i kanë bërë pyetje vetës se, ç'është Kosova për gjysmë shtetin shqiptar?

Koço Danaj është si Hitleri, tha para disa ditëve në Preshevë ish-diplomati shqiptar me përvojë ndërkombëtare e tash me profesion të ri prej biznesmeni, kur u shpall qytetar nderi i këtij qyteti. Këtë titull ai e mori nga kryetari i komunës së Preshevës, Ragmi Mustafa dhe Orhan Rexhepi, nënkryetar i komunës së Preshevës, që të dy pjesëmarrës në promovimin e "Listës për Shqipërisë Natyrale" nga Koço Danaj. Pasi që deri më tani nuk pati reagim publik nga dy të lartpërmendurit krijohet përshtypja se qenkan penduar për orientimin e tyre politik.

Po, motivet për një deklaratë të tillë ofenduese dhe me prapavijë të rëndë ndërkombëtare nga një intelektual kinse me përvojë të gjatë diplomatike, cilat na qenkan? Shumë thjeshtë, ashtu sikur politika institucionale gjithëkombëtare në Ballkan, ashtu edhe Lisen Bashkurti (mendjeshkurtri) ka folur nga këndvështrimi i fytit dhe anusit e jo nga mendja. Deshi burri që të falënderoj Serbin për licencimin e universitetit të tij në Preshevë, dhe t'i rehabilitoj dy preshevarët e penduar që kishin përqafuar idenë e ‘’Hitlerit’’ të njohur si Shqipëri Natyrale.

Të bësh një krahasim të tillë nga një intelektual me përvojë, në mes Hitlerit gjerman me qëllime ekspansioniste dhe gjenocidiale dhe veprës së Koço Danajt, Shqipëria Natyrale, që ka për qëllim mbijetesën e shqiptarëve në Ballkan, jo që është kundërshqiptare por edhe kundërnjerëzore. Lisen Bashkurti duhet t'i nënshtrohet testit të ADN-ës për përkatësi etnike dhe mos të befasohet me rezultatet.

Ah, Hitler, Hitler! Nuk e kanë atë fat shqiptarët që në skenën e tyre politike mbarëkombëtare të kenë një ''Hitler shqiptar''. Mungesa e ''Hitlerit shqiptar'' i ka sjellë ata në këtë rrokopujë morale e materiale dhe pa të ardhme. Po të kishin shqiptarët një ''Hitler të tyre'' nuk do të ishin të përçarë nëpër fise e bajraqe dhe më të prapambeturit e Evropës, por do të kishin shtetin e tyre dhe do të renditeshin në mesin e shteteve më të zhvilluara.

Jemi të një mendje apo jo ne shqiptarët, për Fuqitë e Mëdha, nuk ka rëndësi. Ndryshimi i kufijve në Ballkan do të ndodhë e me këtë edhe mundësia për Ribashkim Kombëtar do të na ofrohet. Ribashkimi i shqiptarëve është ecuri e cila varet ose nga ne ose nga fqinjët ose të huajt. Do të korrim aq sa punojmë. E kur fqinjët flasin, ne bëjmë reagime të vakëta sikur bëri Topi ndaj Tadiçit të Serbisë. Kujt i shkojnë për shtati ato taktizime. Deri kur me tërheqje e taktizime të llojit nuk janë krijuar rrethanat. Kush duhet t'i krijoj rrethanat? Cilat rrethana po na i pret gjysmë shteti shqiptar që së shpejti do të festoj 100 vjetorin e (pa)varësisë?

Kot shqiptarët i mbajnë ato grada e epitete të tjera, kotë hapin universitete nëse nuk i kryejnë punë shqiptarëve por ndërkombëtarëve. Mund të pajisen me lloj lloj tituj e dekorata, por dekorata më e çmuar në jetë është ajo e të qenit, mbeturit dhe vepruarit si SHQIPTAR.

Kuvendi komunal i Preshevës duhet të tërheq këtë mirënjohje të turpit dhe të kërkoj falje qytetarëve të saj për këtë lëshim, kurse rinia shqiptare nga Kosova Lindore nuk duhet t'i ndjek mësimet në këtë universitet që prodhon joshqiptar, përderisa Bashshkurti nuk distancohet nga deklarata e turpit.

Institucionalistë e intelektualë të llojit, Lisen Bashkurti, vaj halli për ju nëse del në sipërfaqe ndonjë ''Hitler shqiptar''. Ikni e mos e pritni se deri më tani keni bërë shumë mëkate dhe vështirë se do të kishte vend për ju në Shqipërinë e Ribashkuar.

Bujanoc, 1878

Deklarimin e tij e transmeton agjencia serbe Jugpress,

Nje sugjerim miqesor per mbeshtetesit e thjeshte te Aleances Kuq e Zi. Lisien Bashkurti mbreme ne ORA NEWS u paraqit si drejtues i Aleances Kuq e Zi. A ta besojme? Ja se cfare ka deklaruar ai per bashkimin e trojeve shqiptare para disa muajsh. Ja se cfare ka deklaruar per Platformen e Shqiperise natyrale:

INA: Diplomati shqiptar dhe rektori i UNS-së, Lisen Bashkurti platformën e Shqipërisë Naty...rale të Koço Danaj e ka krahasuar me idenë fashiste të Adolf Hitlerit.

Deklarimin e tij e transmeton agjencia serbe Jugpress, e cila citon deklaratën e Bashkurtit ku thekson se “Platforma e Shqipërisë Natyrale për bashkimin e trojeve Shqiptare nga Koço Danaj, eshte shume me e rrezikshme , duke e krahasuar me idenë e Adolf Hitlerit për bashkimin e teritoreve gjermane gjatë kohës së luftës së dytë botërore”.

Rektori i Universitit ndërkombëtarë në Strugë, Lisen Bashkurti ka deklaruar gjatë qëndrimit të tij në Preshevë ditëve të fundit se "në Bashkimin Evropian kufijtë nuk do të jenë të rëndësishëm" dhe për këtë arsye sipas tij "shqiptarët e Luginës së Preshevës duhet të pranojnë Serbinë si shtetin e tyre pasi në këtë mënyrë ata do të bashkohen nacionalisht.

vdiq i helmuar, kryeministri i pare i Shqiperise Natyrale, Ismail Qemali

Ne 16 janar te vitit 1844 lindi dhe ne 24 janar te vitit 1919 vdiq i helmuar, kryeministri i pare i Shqiperise Natyrale, Ismail Qemali. Nuk u tha asnje fjale dje ne diten e lindjes, te urojme se do thuhet ne diten e helmim-vdekjes. Parisi e Vlen nje Meshe-do thoshte Shekspiri tek Henriku i 4. Ismail Qemali-ati yne kombetar nga Presheva ne Preveze dhe nga Durresi ne Shkup, meriton me shume se kaq. ...Per kete arsye ne analizen e dites se gazetes www.shqiperianatyrale.com, botova analizen me titull: Une njoh vetem nje kryeminister...dhe ai eshte Ismail Qemali. Kur iku, na la nje sentence universale: Djem po iki, po ju le nje Atdhe Amanet. Kushdo qe i thote vehtes shqiptar me vepra nuk mund te ndjehet i qete, derisa ky amanet te realizohet, derisa Shqipëria Natyrale te jete nje realitet i prekshem per te gjithe shqiptaret.

Po sikur ne salle te ndodhej, gjarperi apo neperka,

Kisha nje ftese per te marre pjese ne 30 vjetorin e organizates me histori te lavdishme LPRK(LPK). Kisha shume deshire te shkoja, pasi kam njohur shume prej tyre, shqiptare te vendosur deri ne vdekje per Shqiperine natyrale. Por ngjarjet dites se shtune me kane bere te ndryshoj mendje. Pse? Sepse mendova: Po sikur ne salle te ndodhej, gjarperi apo neperka, Daja i Vogel, Magjupi, Bajram Rexhepi, ...Abazi apo Rame Vataj etj qe dhunuan idealet e LPRK ne emer te pushtetit? Do detyrohesha te ikja nga salla. Prandaj ju uroj nga larg juve qe kini mbetur besnike te LPRK qe kam njohur une. Sadopak qe te jini, mos u ligeshtoni, por qendrojini besink,ideve dhe idealizmit te themeluesve tuaj, Afrim Zhitise dhe Rexhep Males, Fadil Fates dhe Nuhi Berishes etj etj. Ideali i tyre eshte gjalle tek ata qe ishin ne Dheun e Bardhe dhe ne Merdare, tek ata qe duan nje Shqiperi natyrale sic e shpalli Ismail Qemali dhe Hasan Prishtina, Isa Boletini dhe Luigj Gurakuqi etj etj, ideali i tyre eshte gjalle tek ata mijra antare, mbeshtetes dhe simpatizante te Shqiperise natyrale ne mbare kombin shqiptar, por qe disa nga shoket tuaj i goditen aq keq sa edhe Miloshevici do tua kishte zili. Prandaj u ktheva nga rruga.
Edhe 100 vjet LPRK
Koco Danaj
Kryetar i Listes per Shqiperi Natyrale

Votoni Listen per Shqiperine Natyrale

Lista per Shqiperine Natyrale do te marre pjese ne zgjedhje per te kerkuar ne menyre insitucionale bashkimin e shqiptareve ne nje shtet. Ftojme te gjithe mbeshtetesit e saj kudo ku jetojne, ne trojet shqiptare apo ne Europe e SHBA, te bashkohen me ne. Bashkepunim me te gjithe, pavarsisht bindjeve politike, bashkepunim me cdo organizem qe kerkon bashkimin. Ne emer te dinjitetit nacional, ne emer te mirqenies, ne emer te paqes rajonale, ne emer te progresit euroatlantike. Ne emer te se ardhmes te femijeve tane. Te gjithe jemi te nevojshem, Shqiperia natyrale eshte e domosdoshme. Ajo eshte e para, ne jemi ne sherbim te saj. Ftojme politikanet, deputetet, intelektualet qe duan Shqiperine natyrale, por aderojne ne parti te ndryshme politike te perkrahin Listen per Shqiperine Natyrale dhe te bashkohen me ate. Mirdita e ardhme. Miresevjen Shqiperi Natyrale kdanaj@hotmail.com ose kdanaj@lajme.net

A duhet qe klasa politike te kerkoje bashkimin e Kosoves me Shqiperine?

Koço Danaj

Ne nje interviste dhene agjensise INA midis te tjerash jam shprehur se Partite shqiptare ne Maqedoni duhet te formojne opoziten etnike duke krijuar Klubin e deputeteve te te gjitha partive.Falenderoj disa deputete qe e mbeshteten kete ide. Por nuk mund te kuptoj perse heziton BDI dhe PDSH. Menduh dhe Ali, Kombi eshte mbi ju, ndersa ju jeni vetem pjestare te tij. Dilni mbi partite. Do fitoni me shume respekt
Disa miq te mij kane shprehur mendime dhe qendrime te ndryshme lidhur me fene time, krahinen time, partine time. Per te mos pasur askush iluzione apo per te bere aluzione, po ju bej te qarte te gjitheve thelbin e qenies time. Nenshtetesia -shqiptar. Kombesia-shqiptar. Laberia-krahine e Shqiperise Natyrale. Feja-Shqiptaria. Partia-Shqiperia Natyrale. Thjesht, Shqiptariade
Partite politike shqiptare ne FYROM qe jane ne Kuvend, duhet te krijojne Klubin e deputeteve shqiptare si hap te pare. Asnje nga kryetaret nuk duhet te jete ne drejtim. Te zgjidhet deputeti me me shume integritet qe ta drejtoje. Objekt i tij te jene ceshtjet qe kane te bejne me thelbin e kombit shqiptar, si Flamuri, Gjuha, historia, investimet etj. Pra le te filloje bashkimi nga ato qe i bashkojne te gjithe.
Sheshet shqiptare që nga Struga deri në Kumanovë duhet të mbushen me protesta paqësore shqiptarësh, jo nën flamurin e partisë, por të kombit. Dhe të jeni të sigurt se kur mbushen sheshet me protestues paqësorë, shovinizmi struket dhe bashkësia ndërkombëtare gjykon ndryshe. Shqiptaret nuk mund të bëhen kurban që të ekzisto...jë një shtet pa emër se kështu dashka dikush apo disa diplomatë *Nga intervista dhene INA
Harun Aliu u vra nga policia maqedonase si trafikant armesh. Ne varrimin e gjoja trafikantit moren pjese mijra shqiptare dhe disa deputete. Politika shqiptare dhe nderkombetare duhet ti pergjigjen pyetjes: A jane mijra shqiptaret trafikante dhe kriminele, a jane te tille deputetet? Neqoftese jo, atehere mbetetet qe tra...fikante dhe kriminele te jene strukturat policore maqedonase
Deshtoi skenari grek i destabilizimit te Shqiperise gjate protestes se opozites. Pavarsisht thirrjeve ekstremiste te Milos dhe Dules, Ngjela dhe Rama arrriten ta qetesojne ballin e protestes per te mos u perleshur me policine. Mbetet te shikohet se a do ti mbaje perseri prane vehtes Rama, ata qe deshen eksportimin e krizes greke ne Shqiperi dhe perplasjen e shqiptareve me njeri tjetrin?

Lista per Shqiperi natyrale, 30 tetor 2010 ne Tirane

Fjalimi i mbajtur me rastin e shpalljes zyrtare te Lista per Shqiperi natyrale, 30 tetor 2010 ne Tirane


Te dashur miq, nenshkrues te Listes per Shqiperi Natyrale, mbeshtetes te saj apo dashamires.

Mireseerdhet ne kete takim qe shenon shpalljen zyrtare te Levizjes me te re mbarekombetare, me emrin Lista per Shqiperi Natyrale.

Qellimi jone eshte i qarte qysh ne titull, ne kerkojme dhe do te kerkojme bashkimin e trojeve shqiptare me mjete demokratike. Ne duam te zhdukim dhe do ta zhdukim artificialitetin unikal ne mbare kontinentin, qe nje komb siç eshte Kombi shqiptar, te kete qe nga Ulqini deri ne kepin e Stillos, si vije kufitare vetem vehten e tij.

Miqte e mij

Per disa, padrejtesia qe ju be shqiptareve ne Londer 1913, u konsiderua si nje çmim provizor qe duhej te paguanin shqiptaret gjoja ne emer te paqes ballkanike dhe boterore. Por pas afer nje shekulli, rezultoi se cmimi nuk ishte provizor e per me teper as ne emer te paqes. Cmimi ishte mizor, mbushur me racizem dhe inferioritet dhe me destabilitet te rajonit deri atje sa ai u konsiderua Fuçi-Baroti.

Prandaj shqiptaret kane te drejten te pohojne se paqja reale ne rajonin e ballkanit, stabiliteti real dhe jo ai i karakterit te protektoratit, do te vendosen duke riparuar padrejtesine ndaj shqiptareve. Prandaj edhe Platforma e Shqiperise Natyrale eshte nje oferte per paqe, stabilitet, progres dhe mirqenie qe u ofrohet fqinjeve te shqiptareve, bashkesise nderkombetare. Pergjate nje shekulli shqiptaret kane derdhur aq shume gjak sa mund te benin 5 Shqiperi Natyrale. Na kane vrare dhe jemi vrare me njeri tjetrin. Por tani: Mjaft, Boll me. Ne kemi zgjedhur rrugen e paqes, demokracise dhe dialogut. Te mos e pranosh kete oferte paqeje, stabiliteti dhe progresi do te thote se mendon te kunderten dhe pergatitesh per te kunderten. Do te thote se ne vend te Pellumbave te Paqes, preferon shigjetat e Luftes.

Ne do te formulojme nje Kod te Ri Etik ne marrdheniet me njeri tjetrin, nje kod te ri politik, qe do te thote se para se te jesh pjestar i kesaj apo asaj partie politike, je shqiptar, nje Kod te ri fqinjesor duke mos lejuar me perbuzjen apo racizmin ndaj askujt. Shprehja aq e perhapur O sa mire me qene shqiptar, nuk eshte romantizem apo folklorizem, por nje ofshame gjememedhe, nje kundervenie dhe nje mbrojtje ndaj dhunimit te qenies nacionale shqiptare nga dikush apo disa fqinje dhe segmente fqinjesh.

Shqiperia natyrale eshte nje Nocion progresist, europeist. Ndersa bashkimi i shqiptareve eshte nje garanci per stabilitetin e vete Europes ku bejme pjese. Ne, mbeshtetesit e Listes per Shqiperi Natyrale, refuzojme te vetshperbehemi ne emer te parrullave boshe apo krahasimeve qe na serviren.

Na thone se kombi shqiptar nuk ka nevoje te bashkohet por duhet te ndjeke shembullin e Gjermanise, Zvicres dhe Austrise. Eshte nje teze kunderhistrike dhe kundershqiptare. Eshte kunder historike sepse kur ne vitin 1291, perfaqesuesit e kantoneve te Urit, Shwycit dhe Untervaldenit vendosen themelimin e e Konfederates Helvetike, ne Gjermani jetonin akoma fise gjermane, por jo shtet. Kur Austria ne vitin 1815, pas disfates se Napoleonit u be kreyqendra e Koncertit te Vienes duke u dhene tonin per gati nje shekull marredhenieve nderkombetare, Gjermania akoma nuk ishte e bashkuar. Ndersa ne 28 nentor 1912, ata politikane shqiptare qe u mblodhen ne Vlore, ishin jo vetem nga gjithe hapsira e kombit shqiptar, por edhe shpallen pavarsine e Shqiperise natyrale, qe shtrihej ne 4 vilajetet e atehershme otomane.

Por modeli qe na serviret eshte edhe kundershqiptar. Konferenca e Londres e vitit 1913, i coptoi shqiptaret ne 5 pjese, mbi bazen e llogjikes koloniale, duke shperblyer me teritore shqiptare shtetet fqinje qe u konsideruan fitimtare te Luftes ballkanike apo qe kishin mbeshtetjen e kesaj apo asaj fuqie te madhe.

Por a ka nje model europian qe duhet te ndiqet edhe per Kombin shqiptar? Ka, dhe eshte shume i fresket. Dhe ky eshte shembulli gjerman. Gjermania ne vitin 1945 u nda ne kater pjese dhe me vone ne dy pjese per te kenaqur fitmtaret e Luftes se dyte boterore. Pas 45 vjtesh, kjo padrejtesi koloniale mori fund dhe Gjermania u bashkua. Ky eshte shembulli qe vlen edhe per kombin shqiptar. Perndryshe, kemi te drejte te pohojme se perballe kombeve dhe ceshtjeve te tyre kombetare, bashkesia nderkombetare aplikon dy standarte. Segmente te ndryshme te BE shprehen se ne rastin e Gjermanise kjo ndodhi pasi Gjermania Perendimore e kishte sanksionuar ne Kushtetute bashkimin kombetar. Po edhe ne Shqiptaret e kemi te sanksionuar ne Kushtetute bashkimin kombetar, bile ne Preambulen e saj. Dhe kete Kushtetute pasi e miratuan shqiptaret e konsideruan te drejte edhe juristet e nderuar te Komisionit te Venecias, edhe ekspertet e NATO. Prandaj ne kemi te drejte tu drejtohemi politikes dhe diplomacise gjermane: Na ndihmoni edhe ne te bashkohemi ashtu sic u bashkuat ju. Ju jeni Lokomotiva e BE, mos lejoni qe ne gjirin e saj te ekzistojne dy standarte ne ceshtjen kombetare, nje per kombet e medhenj dhe nje per kombet e vegjel.

Na thone se tani qe po shuhen kufijte, nuk ka nevoje te bashkohen shqiptaret. Shuarja e kufijve, nuk e ezauron bashkimin e shqiptareve, perkunder e shtron si imperativ te dores se pare. Sa me shume shtohet qarkullimi I lire I njerezve, aq me shume lind nevoja e forcimit te shteteve ne teritoret e te cilave ndodh ky qarkullim. Dhe kjo per te garantuar cilesine e ketij qarkullimi te lire dhe per te parandaluar kaosin dhe rremûjen. Sa me shume shtohet qarkullimm i lire i ideve nga nje vend ne tjetrin, aq me shume forcohen identitetet kombetare, te vendeve te ndryshme. Dhe kjo per arsyen e thjeshte se qarkullimi i lire i ideve nuk do te thote shuarje e identiteteve nacionale, por perkundrazi forcim I tyre. Sa me shume shtohet qarkullimi I lire I mallrave, aq me shume po behen perpjekje per forcimin dhe perkrahjen e asaj qe quhet sipermarrje kombetare. Globalizem nuk do te thote kaos, por rregull, diversitet identitetesh nacionale, qe japin e marrin me njeri tjetrin, pa u tjetersuar njeri tek tjetri. Njerezit levizin te Lire ne gjithe Europen, por trojet mbeten ety ku jane, shtetet aty ku jane, kombet aty ku jane. Nuk ka shuarje kombesh, por emancipim dhe civilizim te tyre. Dhe elementi I pare I civilizmit te nje kombi eshte e drejta e tij per tu bashkuar. Nga ky rregull universal nuk kane pse te bejne perjashtim shqiptaret. Prandaj ata duhet te bashkohen dhe do te bashkohen ne nje shtet te quajtur Shqiperi Natyrale.

Miqte e mij

Ne jemi nje komb i ndare ne 5 pjese. Sot kur te gjitha regjimet ne rajon jane demokratike, sot edhe ne, ne rruge demokratike kerkojme te bashkohemi. Ne nuk duam te ngrihemi ne kurriz te fqinjeve, por askush nga fqinjet tane, nuk mund te funksionoje normalisht teksa eshte ngritur ne kurrizin tone dhe me trojet tona. Ne pranojme te emancipohemi dhe ky takim eshte shenje e emnacipimit tone, ne pranojme te perfeksionohemi dhe ky takim tregon deshiren tone per perfeksionim. Por ne refuzojme te tjetersohemi. Kurren e kurres.Shprehjet tosk, kosovar, gege, lab, korcar, myzeqar jane nocione gjeografike apo krahinore, por asesi nocione etnike. Ne kemi qene, jemi dhe do te mbetemi shqiptare europeiste qe nga Presheva deri ne Cameri. Kjo nuk eshte teze per vertetim, por Postulat per zbatim. Thjesht ne duam te jemi si te tjeret kombe fqinje me ne apo me larg nesh.

Ne, antaret, mbeshtetesit dhe simpatizantet e Listes per Shqiperi Natyrale shprehim qendrimin tone se kur ndonje politikan apo institucion kerkon te perdore institucionin e shtetit per te na tjetersuar, atehere kemi te drejten tone ta refuzojme ate ne rruge demokratike dhe mjete demokratike. Dhe ky qendrim eshte shqiptarizem i shekullit te 21-te. Prandaj ne i ftojme Politikanet shqiptare te ngrihen mbi interesat e pushtetit dhe te partise per te pare me larg, per te pare interesat e Kombit. Neqoftese nje shtet apo nje parti kerkon te tjetresoje nje pjese te kombit shqiptar, atehere i gjithe kombi shqiptare ka te drejte ta refuzoje kete shtet apo kete parti. Sepse ne Jemi Nje, pavarsisht se perkohesisht nuk jemi bashke

Por, ne i ftojme fqinjet tane: Ejani ne tavolinen e Bisedimeve, Pse hezitoni, le te hedhim aty faktet historike dhe faktet reale, le ti ballafaqojme ato dhe kush ka faktet me vehte te marre te drejten e tij. Mjeti qe ne do perdorim per te realizuar misionin tone eshte : Dialog me kedo, Dialog per gjithshka.Drejtesia per shqiptaret eshte vonuar, por ajo asesi nuk duhet te jete Drejtesi e Cunguar. Ne i konsiderojme te pamjaftueshme zgjidhjet pjesore apo arnimet qe i jane bere Kombit shqiptar, prandaj kerkojme bashkimin e Kombit shqiptar. Prandaj nuk do te ndalemi, nuk do te qendrojme ne vend, perdite e per muaj do te hedhim ne tregun e politikes shqiptare dhe nderkombetare, jo kenge, jo legjenda, jo mite, por teza dhe ide qe vertetojne drejtesine e kauzes tone dhe qe kerkojne domsdoshmerisht nje angazhim me serioz te bashkesise nderkombetare qe keto teza dhe ide te realizohen. Ne do te ndalemi vetem tek Porta e Shqiperise Natyrale, do ta hapim ate Porte sebashke me miqte tane per te gjithe shqiptaret dhe per te gjitha pakicat nacionale qe jetojne dhe do te jetojne te barabarte me shqiptaret.

Per kete arsye, Lista per Shqiperi Natyrale, shume shpejt do te kerkoje ne Gjykaten Nderkombetare te drejtesise ne Hage, shqyrtimin e Ligjshmerise se Konferences se Londres 1913 qe ne menyre koloniale coptoi ne 5 pjese kombin shqiptar. Ne do ti paraqesim asaj deshmi te politikaneve qe jane gjalle dhe atyre qe kane vdekur te cilet kane pranuar se ajo ishte e padrejte, ishte kolonialiste, ishte nje krim dhe si e tille duhet anulluar. Qe nga deshmia e Eduard Greit ne Dhomen e Komuneve, apo e Pierre Pol Kambonit ne kujtimet e tij, qe nga leterkembimi i Greit me Kontin Bekendorf, deri tek deklarata e ish-kryeministrit britanik Bler apo e te ndjerit Robin Kuk ne Dhomen e Komuneve ne prill 1999.

Ne e njohim Konferencen e Londres, te Versajes, te Lozanes, te Firences, te Jaltes, te Parisit, te Rambujese, te Konculit, te Ohrit. Por mbi te gjitha ne njohim Konferencen e Londres te 28 nentorit 1912 qe shpalli Pavarsine e Shqiperise natyrale, te mohuar apo te riparuar nga Konferencat e mesiperme. Ne nuk jemi profesore te se drejtes nderkombetare as mbikqyres te marrdhenieve nderkombetare. Por secili prej nesh eshte profesor i te drejtes kombetare, prandaj kerkojme te bashkohemi.

Miqte e mij

Lista per Shqiperi natyrale do te kete edhe nje politike te jashtme ne perputhje me qellimin tone kryesor, bashkimin kombetar. Thelbi i kesaj politike eshte: Paqe me gjithe boten, miqesi me Europen, Aleance strategjike vetem me SHBA

Formulimi i mesiperm, nuk eshte nje proklamate, por frut i nje analize te gjate, konkrete dhe korrekte. Per ne shqiptaret, ishin SHBA qe nuk lejuan spastrimin etnik te nje pjese te kombit shqiptar, ishte urdheri i ish-presidentit Klinton qe ndaloi operacionin Patkoi, duke rrezuar nga Kali kaloresin me gjithe patkonj. Ishte presidenti Bush qe deklaroi ne Tirane pavarsine e Kosoves, qe i kerkoi Tiranes te merrte pergjegjesite e saj perballe kombit shqiptar. Ne ju jemi mirenjohes. Dhe mirenjohja eshte tipar i kombeve te civilizuara.

Ndersa me fqinjet, dua te jem perseri shume konkret dhe korrekt: Sa kohe qe disa prej tyre mbajne akoma padrejtesisht troje shqiptare, sa kohe qe rivendikojne akoma troje shqiptare, sa kohe qe nuk pranojne te njohin realitete shqiptare, per aq kohe marrdheniet me ata mund te konsiderohen vetem si marrdhenie normale apo te mira. Por Kurre, Asnjehere, nuk mund te konsiderohen as speciale, as te shkelqyera apo me keq strategjike. Ky qendrim eshte ne perputhje me realpolitiken rajonale dhe me synimin e shqiptareve per tu bashkuar ne Shqiperine natyrale

Rruga drejt Shqiperise natyrale eshte e shkurter, por gjithsesi do te jete e veshtire. Por e perballueshme; ne kemi ne Vizion te qarte, kemi edhe nje Mision per te mbaruar. E kemi amanet prej te shkuares se te pareve tane dhe detyrim ndaj te ardhmes se femijeve tane.

Prandaj le te shndrrohemi ne Misionare te Shqiperise Natyrale, le te shtojme vetevehten, koha eshte ne favor te shqiptareve, le te mos i kthejme asaj kurrizin. Ne do ta gezojme Shqiperine natyrale, te rinjte do ta konsolidojne ate, niperit dhe mbesat tona do ta shijojne perjetesisht

Prandaj: Mirdita e ardhme, Miresevjen Shqiperi natyrale

Hymni Kombëtar


Adresa: Takimi do te behet ne 30 tetor 2010, ora 12.30 ne sallen e teatrit te Operas dhe baletit ne Tirane. Mireardhshi

shpallet zyrtarisht Lista e Shqiperise Natyrale

Lajmerim: Per te gjithe miqte e mij qe kane shprehur deshiren te marrin pjese ne shpalljen zyrtare te Listes per Shqiperi Natyrale. Takimi do te behet ne 30 tetor 2010, ora 12.30 ne sallen e teatrit te Operas dhe baletit ne Tirane. Mireardhshi. Miredita e Ardhme; Miresevjen Shqiperi Natyrale. Te gjithe ata qe jane regjistruar deri me tani, jane te ftuar te konfirmojne pjesmarrjen ose jo te tyre, direkt ne FACEBOOK, me mesazh privat ose ne kdanaj@hotmail.com

zgjedhjet lokale te 8 majit ne Shqiperi.

Lista per Shqiperi Natyrale ka vendosur te marre pjese ne zgjedhjet lokale te 8 majit ne Shqiperi. Mbi 63 perqind e shqiptareve duan bashkimin e trojeve shqiptare. Kjo do te jete kauza jone: Mirdita e ardhme, Miresevjen Shqiperi Natyrale. Jane te mirepritura mendimet, deshirat e mbeshtetesve te mij, me mesazhe private ose ne adrese...n kdanaj@hotmail.com dhe 0662030803 Koço Danaj Lista per Shqiperi natyrale